Što je fiskalizacija?

Pod pojmom fiskalizacije, u području blagajni, izdavanja i kontrole računa, smatra se , pamčenje svakog računa koji je ispisan, u memoriji koja je nedostupna vlasniku prodajnog mjesta i po kojoj Porezna uprava može provjeriti sve izdane račune te usporediti sa ukupno prijavljenim prometom nekog prodajnog mjesta.

Svrha fiskalizacije blagajni je bolja i veća naplata poreza te prijavljivanje cjelokupnog prometa nekog prodajnog mjesta, a time i adekvatna uplata poreza. Sa time bi se trebalo dobiti bolje punjenje državnog proračuna, smanjiti siva ekonomija, povečati broj PDV obveznika.

Fiskalizacija u Hrvatskoj

Mnoge države u okruženju , poput Italije, Španjolske, Bosne i Hercegovine, Srbije idt. , uvele su fiskalizaciju blagajni. Na primjeru fiskalizacije u BiH , opčenito se govori da fiskalizacija nije polučila dobre rezultate . U prošloj godini (2011) , nakon fiskalizacije u BiH zatvoreno je i ugašeno oko 7000 tvrtki, a ove godine (2012), do lipnja, 2348 gospodarskih subjekata se ugasilo, s tendencijom da ih se do kraja godine ugasi još oko 10000 (Dnevni avaz) . Govori se da je uz nedovoljnu tehničku pripremljenost za fiskalizaciju, skupe uređaje, uz loše i nepripremljene servise, kazne za neusklađenost računa i prijavljenog prometa , te još uz lošu ekonomsku situaciju, fiskalizacija bila ulje na vatru za zatvaranje mnogobrojnih privrednih subjekata .

Sredinom 2012 godine počele su i u Hrvatskoj prve pripreme za uvađanje fiskalizacije, kada je Porezna uprava uputila više tisuća upitnika obveznicima fiskalizacije, oko vrsta registar kasa, kako bi se dobila što bolja slika stanja na terenu oko postoječih vrsta registar blagajni . Puna primjena fiskalizacije trebala bi početi s 1.1.2013.

Nadajmo se da će fiskalizacija u Hrvatskoj puno bolje proći, da neće zbog nje biti zatvaranja privrednih subjekata, te da će dati i ostvariti dobre rezultate.

U organizaciji HGK (Hrvatske gospodarske komore), održano je nekoliko sastanaka (21.6.2012, 5.7.2012 i 2.8.2012) , sa predstavnicima IT struke, gdje je prezentirano desetak i više mogučih rješenja za fiskalizaciju. Ipak uz sva prezentirana rješenja, Porezna uprava u Hrvatskoj odlučila se za jedan neobičan način fiskalizacije, drugačiji nego drugim državama, koji se bazira na modernom softverskom rješenju. Krajem srpnja 2012, dobili smo i prijedlog zakona o fiskalizaciji, koji je bio prezentiran na sastanku HGK 2.8.2012.

Jednostavnim rječnikom, ukratko rečeno, fiskalizacija bi prema prijedlogu zakona , tehnički trebala ovako izgledati : Svako poduzeće, koje je obveznik fiskalizacije, morati će za svaku blagajnu nabaviti elektronički certifikat (eletronički potpis). Certifikate će izdavati FINA (jedini CA u Hrvatskoj). Cijena će biti 300 kn i vrijediti će 5 godine (to je 60 kn godišnje). Certifikat će biti datoteka (fajl) koji će se kopirati na svaku naplatnu blagajnu (računalo). Svakoj firmi biti će dosta samo jedna datoteka-certifikat , koju će zatim kopirati po naplatnim računalima-blagajnama. Postupak kod izdavanja računa biti će sljedeći : Nakon što blagajnik/ca završi sa unosom stavaka računa, pritiskom na dugme, račun (podaci računa sa certifikatom) se internet vezom šalje na centralni server Porezne upreve ( u APIS ). APIS je firma koja za Poreznu upravu tehnički obavlja posao fiskalizacije. Centralni server prikuplja putem internet veze sve račune koji se izdaju u Hrvatskoj u trenutku izdaje računa. Kada centralno računalo, putem internet veze, zaprimi podatke računa sa nekog prodajnog mjesta, pamti sve njegove propisane podatke u svoju memoriju, dodjeljuje mu jedinstveni broj JIR (jedinstveni identifikator računa) , koji također pamti, ali ga i vrača istoj naplatnoj blagajni čiji podatke o računu je primilio. Blagajna u svoju memoriju uz podatke o računu , pamti i dobiveni JIR, te ispisuje račun i predaje ga kupcu. Na ispisanom računu mora po novome biti JIR i autorizacijski broj tj. certifikat firme nabavljen u FINI. Uz to na kraju dana, internet vezom, slati će se i ukupni dnevni prometi u centralno računalo u APIS, odnosno Poreznu upravu.

Uz sve to, građani će moći učestvovati u nagradnoj igri, koja se trenutno još osmišljava (3.8.2012) , te mobitelom poslati SMS sa brojem računa (JIR), u bazu poadtaka svih računa u Poreznu upravu, i vidjeti da li je on registriran (prijavljen) ili nije. Za svaki račun koji nije prijavljen, građanin će dobiti nagradu. Pisalo se oko 500,00 kn za svaki neprijavljeni račun kojeg pronađe, no to još nije službeno.

Što se tiće obveznika fiskalizacije oni će trebati nabaviti certifikat imena ‘FISKAL’ u FINI (300 kn, i vrijedi 5 godina) , stalnu internet vezu (cca od 30kn-100kn, manje-više/mjesečno) , te poslovni softvare koji će im prepraviti ili instalirati novi, proizvođaći poslovnog softvera. Oni koji imaju zastarjelu opremu, koja ne zadovoljava propisane tehničke uvjete, morati će nabaviti i opremu (naprimjer PC Računalo) i POS printer te poslovni program za blagajnu ili blagajne.

Iz toga slijedi da će troškovi fiskalizacije za one koji imaju ugovoreno održavanje softvera biti mali ili minimalni, za one koji nemaju ugovoreno održavanje biti će nešto veći, dok će oni koji imaju zastarjele blagajne, koje ne udovoljavaju tehničkim uvjetima za primanje certifikata, internet vezu, xml prijenos podataka, morati nabaviti nove uređaje ili računala za blagajnu.

Prijedlog zakona o fiskalizaciji

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Nužna polja su označena s *

Možete koristiti ove HTML oznake i atribute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>